REKOLEKCJE ADWENTOWE

Rekolekcje Adwentowe

4 – 7 XII 2015r.

4XII – I – wszy piątek miesiąca

630 – Roraty z nauką

800 – Msza Święta z nauką

900 – Różaniec

1500 – Koronka do Miłosierdzia Bożego

1530 – Msza Święta z nauką

1800 – Modlitwy w intencji Rodzin

1830 – Msza Święta z udziałem Rodzin

1930 – wystawienie Najświętszego Sakramentu do godz. 2000 

5 XII I – wsza sobota

630 – Roraty z nauką

800 – Msza Święta z nauką

900 – Różaniec

1000 – Msza Święta dla chorych z udzieleniem Sakramentu chorych

1800 – Modlitwy Fatimskie

1830 – Msza Święta z nauką 

6XII – Niedziela

Msze Święte według porządku niedzielnego

830 – Różaniec za zmarłych

1800 – Nabożeństwo Różańcowe

7XII – Poniedziałek

630 – Roraty z nauką

800 – Msza Święta z nauką

(po Mszach Świętych Koronka do Miłosierdzia Bożego)

1500 – Msza Święta z nauką

1800 – Różaniec w intencji Ojczyzny

1830 – Msza Święta na zakończenie rekolekcji

Dzieci i młodzież zapraszamy wraz z Rodzicami na Roraty lub Msze Święte wieczorne

I NIEDZIELA ADWENTU

 1. Adwent rozpoczyna Rok Miłosierdzia i wszyscy zdający sobie sprawę z zagrożeń przed jakimi stanął świat powinni jednoczyć się we wspólnym błaganiu, poście i podejmowaniu dobrych uczynków.
 2. Młodzież przygotowującą się do przyjęcia sakramentu bierzmowania młodsza grupa (III klasa Gimnazjum), zapraszamy w dzisiejszą niedzielę na spotkanie formacyjne, które odbędzie się o godz. 1730 w domu katechetycznym w sali nr 13.
 3. Dziś oraz w kolejne niedziele w przedsionku kościoła wolontariusze ŚDM rozprowadzają kartki świąteczne oraz limitowane Kalendarze adwentowe (sztuk 11). Są one cegiełką, własnej roboty, wykonane przez wolontariuszy. Dlatego koszt kartki to 10zł, a kalendarza 40zł. Przychód na ŚDM – w naszej parafii.
 4. Od dzisiejszej niedzieli przez cały okres adwentu z tyłu kościoła (w miejscu grobu Pańskiego) będą wystawione obrazy p. Arkadiusza Michalika absolwenta wydziału sztuk pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Wystawa ta ukazuje dzieło człowieka – maszyny w kontraście z Bożym stworzeniem naturą. Również w niedzielę 29 po Mszy Świętej wieczornej o godz. 1900 będzie można spotkać się z autorem prac i porozmawiać z nim. Zachęcamy do obejrzenia i refleksji nad wystawą.
 5. Od jutra rozpoczynamy Msze Święte Roratnie odprawiane we wszystkie dni powszednie o godz. 630 rano. Osoby niemogące uczestniczyć rano zapraszamy na Msze Święte wieczorne lub w piątki na godz. 1500. A wspólnota Neokatechumenalna zaprasza na jutrznię od poniedziałku do piątku o godz. 530.
 6. Rodziny, które chciałyby przyjąć gości z zagranicy w dniach ŚDM prosimy o zgłaszanie się do zakrystii oraz zapraszamy w II i IV środę na Mszę Świętą o godz. 2000 w intencji tego dzieła.
 7. Wolontariat ŚDM zaprasza rodziców, dziadków z dziećmi 6 XII na wspólne Mikołajki do dolnego kościoła po Mszy dziecięcej o godz. 1200, gdzie będzie św. Mikołaj rozdający prezenty, a w tym samym czasie odbywać się będą zabawy dla dzieci. Bilet wstępu kosztuje 5zł i jest on cegiełką na ŚDM. Bilety na Mikołajki można kupować w zakrystii.
 8. Przy ołtarzu Matki Bożej znajduje się kosz do którego zbieramy produkty żywnościowe na paczki świąteczne dla najuboższych rodzin z naszej parafii, a do puszki możemy składać na ten cel ofiary.
 9. Zachęcamy do nabywania i czytania prasy katolickiej oraz do korzystania z biblioteki parafialnej.
 10. W zakrystii są już do nabycia świece Caritas „Wigilijne dzieło pomocy dzieciom”.
 11. Przy wyjściu z kościoła u Sióstr Loretanek możemy zaopatrywać się w opłatki wigilijne.
 12. W piątek rozpoczniemy Rekolekcje Adwentowe.
 13. W Dzielnicy Targówek rozpoczyna się zbieranie podpisów pod petycją za budową mostu Krasińskiego. Mieszkańcy, którzy chcieliby poprzeć, tą ważną dla naszej dzielnicy inwestycję, mogą od poniedziałku we wszystkich szkołach, przedszkolach, przychodniach, domach kultury, bibliotekach, administracjach osiedli komunalnych i spółdzielczych oraz w Urzędzie Dzielnicy podpisać petycję. Zebranie większej niż w dzielnicy Żoliborz podpisów zdecyduje o realizacji budowy nowego mostu.
 14. Trwa Wizyta duszpasterska w domach naszej Parafii.

Program kolędy na tydzień od 30 listopada do 3 grudnia

Poniedziałek 30 XI – Wysockiego 18 m (1 – 84) i (85 – 128)

Wtorek 1 XII – Wysockiego 18 m (129 – 170) i Wysockiego 16 m (1 – 107)

Środa 2 XII – Wysockiego 16 m (108 – 215) i Wysockiego 14 m (1 – 43)

Czwartek 3 XII – Wysockiego 14 m (44 – 86) i (87 – 194)

Kolędę w dni powszednie rozpoczynamy o godz. 1600, a w soboty od godz. 1000.

Mieszkańców bloków prosimy o odbieranie z zakrystii kartek z informacją o kolędzie do wywieszenia przy wejściu na klatkę schodową.

Co to znaczy, że mamy robić RABAN w diecezjach, w Kościele?

A zatem w instytucjach, które tak często kojarzą się z nabożną ciszą, hierarchiczną strukturą, ładem i bezruchem. Trzeba więc szukać odpowiedzi na pytanie: co to znaczy robić raban w ewangelicznym sensie i duchu?

Bez wątpienia Jezus z Nazaretu robił raban. I nie chodzi tu nawet o wydarzenia tak spektakularnie drastyczne, jak przewracanie bankierskich stołów i wypędzenie przekupniów ze Świątyni, ale o sedno Jego działania i przesłania. Czyli co?

Robi raban, gdy ucztuje z celnikami i prostytutkami, a ówcześni pobożni z niesmakiem i oburzeniem odwracają wzrok;

Robi raban, gdy nie unika kontaktu z powszechnie przeklętymi Samarytanami, a nawet jednego z nich czyni w przypowieści człowiekiem o niebo lepszym od kapłana czy lewity;

Robi raban, gdy broni jawnogrzesznicy, choć kamienowanie byłoby w oczach niejednego ze świątobliwych karą nie tylko zasłużoną, ale też absolutnie konieczną, bo służącą podtrzymaniu społecznego ładu;Co to znaczy, że mamy robić RABAN w diecezjach, w Kościele?

!!br0ken!!

Robi raban, gdy uzdrawia w szabat, bo tłumaczy, że martwa litera nie może krępować żywego ducha prawa;

Raban robi nawet Matce, począwszy od zgubienia się w Jerozolimie, gdy ma dwanaście lat — po Golgotę, gdy Maryja musi patrzeć na Jego konanie;

Nawet na krzyżu, gdy wydaje się już kompletnie bezbronny, z rękami i nogami przybitymi do krzyża — i tak wciąż robi raban. Przebacza wszystkim, choć miałby najświętsze prawo domagać się od ojca, by ich ukarał.

ŚDM-2

IDŹCIE, ZRÓBCIE RABAN!”

Franciszek „podburzył” młodzież. Wezwał ją, by po doświadczeniach związanych ze Światowym Dniem Młodzieży w Brazylii w życiu Kościoła wydarzyło się coś, co odbije się szerokim echem w świecie. Papież zapragnął, aby wszędzie aż huczało od ruchu i twórczego zamętu młodych chrześcijan, który rozsadzi utarte schematy, pomoże przekroczyć przeciętność, bezwład i „światowość” — trzy wady szczególnie tamujące duchowy rozwój i głoszenie Ewangelii. 

Pragnę wam powiedzieć, co mam nadzieję, że nastąpi po Światowym Dniu Młodzieży: mam nadzieję, że będzie hałas. Będzie hałas tutaj, w Rio, będzie hałas. Chciałbym jednak, by was było słychać w diecezjach, chcę, aby się wychodziło na zewnątrz, żeby Kościół wychodził na ulice, chcę byśmy się bronili przed tym wszystkim, co jest światowością, bezruchem, przed tym, co jest wygodą, klerykalizmem, od tego wszystkiego, co jest zamknięciem w sobie.”.

Franciszek, Spotkanie z młodzieżą argentyńską w katedrze w Rio de Janeiro, 25 lipca 2013

XXXIV NIEDZIELA ZWYKŁA – UROCZYSTOŚC JEZUSA CHRYSTUSA KRÓLA WSZECHŚWIATA

 1. W dzisiejszą niedzielę po każdej Mszy Świętej do puszek zbieramy ofiary na paczki świąteczne dla potrzebujących.
 2. Natomiast przy ołtarzu Matki Bożej znajduje się kosz do którego zbieramy produkty żywnościowe na paczki świąteczne dla najuboższych rodzin z naszej parafii, a do puszki możemy składać na ten cel ofiary.
 3. Ostatni tydzień kolejnego roku liturgicznego powinniśmy dziękować za otrzymane łaski i prosić o przebaczenie za wszelkie grzechy i zaniedbania. Zachęcamy do udziału we Mszach Świętych, adoracji Najświętszego Sakramentu i nabożeństwach.
 4. W najbliższą środę (25 listopada) ósmy Dzień Dziękczynienia za ustanowienie naszego Sanktuarium. Zapraszamy na Nowennę i Mszę Świętą wieczorną.
 5. W środę zapraszamy na Msze Świętą o godz. 2000 w górnym kościele w intencji Światowych dni młodzieży, na którą zapraszamy wszystkich, wolontariuszy, młodzież od gimnazjum po dorosłych i starszych, chcących jakkolwiek wesprzeć to dzieło, czy modlitwą czy dodatkowym zaangażowaniem.
 6. Dziękujemy za ofiary złożone w poprzednią niedzielę na organizację ŚDM w 2016r.
 7. W przyszłą I Niedzielę Adwentu podczas każdej Mszy Świętej dokonamy aktu Odnowienia Przyrzeczeń chrzcielnych podobnie jak w Wielką Sobotę przy udekorowanej chrzcielnicy i zapalonym paschale. Przynosimy świece chrzcielne lub gromnice.
 8. Z racji wizyty duszpasterskiej wcześniej ustalone spotkanie w grupach dla młodzieży starszej (I klasa szkoły średniej) przygotowującej się do Sakramentu bierzmowania są przeniesione na inne dni. Rozkład grup, terminy i godziny spotkań:

  Grupa I – chłopcy 28 XI godz. 1600,

  II – chłopcy 28 XI godz. 1715,

  III – dziewczęta 29 XI godz. 1600,

  IV – dziewczęta 29 XI godz. 1715,

  Spotkania będą odbywać się w domu katechetycznym w sali nr 8.

 9. Młodzież przygotowującą się do przyjęcia sakramentu bierzmowania młodsza grupa (III klasa Gimnazjum), zapraszamy 29 listopada (przyszła niedziela) na spotkanie formacyjne, które odbędzie się o godz. 1730 w domu katechetycznym w sali nr 13.
 10. Od przyszłej niedzieli 29 XI przez cały okres adwentu z tyłu kościoła (w miejscu grobu Pańskiego) będą wystawione obrazy p. Arkadiusza Michalika absolwenta wydziału sztuk pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Wystawa ta ukazuje dzieło człowieka – maszyny w kontraście z Bożym stworzeniem naturą. Również w niedzielę 29 po Mszy Świętej wieczornej o godz. 1900 będzie można spotkać się z autorem prac i porozmawiać z nim.
 11. Zachęcamy do nabywania i czytania prasy katolickiej oraz do korzystania z biblioteki parafialnej. Szczególnie zachęcamy do nabycia książki pt: „Spojrzenie Miłosierdzia” – jest to zbiór cytatów z Dzienniczka św. s. Faustyny Kowalskiej oraz Pisma Świętego. Książka dostępna w zakrystii.
 12. W zakrystii są już do nabycia świece Caritas „Wigilijne dzieło pomocy dzieciom”.
 13. Rekolekcje adwentowe rozpoczynają się dn. 4 grudnia w I – wszy piątek miesiąca.
 14. W Domu Kultury „Świt” 23.11.2015r. (poniedziałek) o godz. 1900 będą wykonywane piosenki z dawnych lat: Hanki Ordonównej, Miry Zimińskiej i Mieczysława Fogga. Koszt 20/25 zł do nabycia w kasie Domu Kultury „Świt”. Listopad miesiącem pamięci, M. Fogg jest pochowany na cmentarzu Bródnowskim.
 15. Trwa Wizyta duszpasterska w domach naszej Parafii.

Program kolędy na tydzień od 23 do 30 listopada

Poniedziałek 23 XI Pożarowa 3 i 3a

Wtorek 24 XI – Pożarowa 3b, Oliwska 1 i 1a

Środa 25 XI – Oliwska 3 i 3a, Majowa 5 m 1 – 84

Czwartek 26 XI – Majowa 5 m 85 – 191 i Majowa 1/3 m 1 – 37

Piątek 27 XI – Majowa 1/3 m 38 – 77 i Nieszawska 5

Sobota 28 XI – domki i kamienice: Baryczków, Krakusa, Liwska, Wysockiego i Zagraniczna;

Nieszawska 2, Kurpiowska, Poborzańska i Palestyńska 1 – 1e, 2 – 2f, 4b – 4h;

Oliwska 10g, 14 i pozostałe;

Poniedziałek 30 XI Wysockiego 18 m 1 – 128

Kolędę w dni powszednie rozpoczynamy o godz. 1600, a w soboty od godz. 1000.

XXXIII NIEDZIELA ZWYKŁA

1. W dzisiejszą niedzielę o godz. 1200 Msza Święta dla dzieci rocznicowych, a dla dzieci przygotowujących się do I Komunii Świętej i ich rodziców o godz. 1500. Spotkanie formacyjne dla rodziców dzieci komunijnych we wtorek 17 listopada w domu katechetycznym o godz. 1915.

2. Od dziś w każdą niedzielę ok. 5 – 10 minut przed każdą Mszą Świętą w ramach przygotowań do ŚDM w 2016r. będziemy czytać fragmenty z orędzi papieży na ŚDM. Zachęcamy do wcześniejszego przychodzenia na Mszę oraz zapoznania się z informacjami o ŚDM umieszczonymi w gablocie.

3. Obecny tydzień jest bogaty we wspomnienia świętych i błogosławionych:

 • jutro wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Ostrobramskiej, Matki Miłosierdzia,
 • w środę wspomnienie bł. Karoliny Kózkówny, dziewicy i męczennicy,
 • w sobotę wspomnienie Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny,

Zapraszamy na Msze Święte wieczorne, a w piątek na godz. 1500.

4. Przy ołtarzu Matki Bożej znajduje się kosz do którego zbieramy produkty żywnościowe na paczki świąteczne dla najuboższych rodzin z naszej parafii, a do puszki możemy składać na ten cel ofiary.

5. W środę zapraszamy na Msze Świętą o godz. 2000 w górnym kościele w intencji Światowych dni młodzieży, na którą zapraszamy wszystkich, wolontariuszy, młodzież od gimnazjum po dorosłych i starszych, chcących jakkolwiek wesprzeć to dzieło, czy modlitwą czy dodatkowym zaangażowaniem.

6. W przyszłą niedzielę Uroczystością Chrystusa Króla kończymy kolejny Rok Liturgiczny.

7. W przyszłą niedzielę po każdej Mszy Świętej do puszek będą zbierane również ofiary na paczki świąteczne dla potrzebujących.

8. Zachęcamy nabywania i czytania prasy katolickiej oraz do korzystania z biblioteki parafialnej. Szczególnie zachęcamy do nabycia książki pt: „Spojrzenie Miłosierdzia” – jest to zbiór cytatów z Dzienniczka św. s. Faustyny Kowalskiej oraz Pisma Świętego. Fragmenty o Miłosierdziu Bożym są bardzo pomocne do rozważania na modlitwie.

9. Kino Świt naszego domu kultury zaprasza na 7 Przegląd Filmów Wartościowych „Prześwit” w dniach od 17 – 21 listopada br., któremu przyświeca pytanie „Po co mi religia”.

10. Od jutra od godz. 1600 rozpoczniemy Wizytę duszpasterską w domach naszej Parafii.

11. Na czas trwania wizyty duszpasterskiej, spotkania Ruchu Rodzin Nazaretańskich odbywać się będą we wtorki o godz. 2000 w Sali nr 4.

12. Z racji wizyty duszpasterskiej wcześniej ustalone spotkanie w grupach dla młodzieży starszej przygotowującej się do Sakramentu bierzmowania są przeniesione na inne dni. Rozkład grup, terminy i godziny spotkań:

Grupa I – chłopcy 28 XI godz. 1600,

            II – chłopcy 28 XI godz. 1715,

            III – dziewczęta 29 XI godz. 1600,

            IV – dziewczęta 29 XI godz. 1715,

Spotkania będą odbywać się w domu katechetycznym w salce nr 8.

Program kolędy na tydzień od 16 do 23 listopada

Poniedziałek 16 XI – Wysockiego 24 m 1 – 154

Wtorek 17 XI – Wysockiego 22 cały blok i 24 m 155 – 216

Środa 18 XI – Wysockiego 20 m 1 – 106

Czwartek 19 XI – Wysockiego 20 m 107 – 213

Piątek 20 XI – Bazyliańska 12 cały blok i 8 m 1 – 107

Sobota 21 XI – Bazyliańska 8 m 108 – 191

Poniedziałek 23 XI Pożarowa 3 i 3a

Kolędę w dni powszednie rozpoczynamy o godz. 1600, a w soboty od godz. 1000.

XXXII NIEDZIELA ZWYKŁA

 1. Spotkanie Kół Żywego Różańca w dniu dzisiejszym o godz. 1700 w dolnym kościele, a o godz. 1800 Nabożeństwo adoracyjne połączone z różańcem.
 2. W najbliższą środę Święto Niepodległości, Msze Święte jak w każdą niedzielę. Będziemy modlić się w intencji Ojczyzny. W tym dniu zapraszamy na koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu parafialnego chóru VARIETAS. Koncert odbędzie się po Mszy Świętej o godz. 1200.
 3. Jeszcze przyjmujemy na wypominki za zmarłych w zakrystii, a w tygodniu również w kancelarii parafialnej.
 4. W przyszłą niedzielę (15 listopada) o godz. 1200 Msza Święta dla dzieci rocznicowych, a dla dzieci przygotowujących się do I Komunii Świętej i ich rodziców o godz. 1500. Spotkanie formacyjne dla rodziców dzieci komunijnych we wtorek 17 listopada w domu katechetycznym o godz. 1915.
 5. Również w przyszłą niedzielę ofiary zebrane na tace przeznaczone będą na organizację Światowych Dni Młodzież w 2016r. z udziałem Ojca Świętego.
 6. Zachęcamy nabywania i czytania prasy katolickiej oraz do korzystania z biblioteki parafialnej. Szczególnie zachęcamy do nabycia książki pt: „Spojrzenie Miłosierdzia” – jest to zbiór cytatów z Dzienniczka św. s. Faustyny Kowalskiej oraz Pisma Świętego. Są to fragmenty o Miłosierdziu Bożym nadające się do rozważania na modlitwie.
 7. Od 16 listopada (poniedziałek) od godz. 1600 rozpoczniemy Wizytę duszpasterską w domach naszej Parafii.

Program kolędy na tydzień od 16 do 23 listopada

Poniedziałek 16 XI – Wysockiego 24 m 1 – 154

Wtorek 17 XI – Wysockiego 22 cały blok i 24 m 155 – 216

Środa 18 XI – Wysockiego 20 m 1 – 106

Czwartek 19 XI – Wysockiego 20 m 107 – 213

Piątek 20 XI – Bazyliańska 12 cały blok i 8 m 1 – 107

Sobota 21 XI – Bazyliańska 8 m 108 – 191

Poniedziałek 23 XI Pożarowa 3 i 3a

Kolędę w dni powszednie rozpoczynamy o godz. 1600, a w soboty od godz. 1000.